Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Haberleşme Uydusu Türksat 6A, 9 Temmuz’da Fırlatılıyor

0

Türksat, Tübitak Uzay, Tusaş, Aselsan ve CTech işbirliğiyle 10 yıldır geliştirilen milli gururumuz Türksat 6A haberleşme uydusu fırlatma için hazır. Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla üretilen ilk haberleşme uydusu olma özelliğini taşıyan ve en büyük AR-GE projelerimizden Türksat 6A, 8 Temmuz’u 9 Temmuz’a bağlayan gece saat 00.20’de fırlatılıyor (düzeltme: 02:30’a ertelendi). ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan SpaceX firmasının Falcon 9 roketiyle gerçekleştirilecek.

Türksat 6A Özellikleri ve Kapsama Alanı

Türksat 6A’nı bir önceki nesillere kıyasla, teknolojik üstünlüklerinin epey fazla olmasının yanında, uydu daha geniş bir kapsama alanına sahip olacak. İşte uydu hakkında bazı önemli bilgiler:

  • Görev Süresi: 15+ yıl
  • Görev Yeri: 42 derece doğu yörüngesi
  • Kapsama Alanı: Türkiye, Avrupa ve Güney Asya
  • Hizmet Alanı: TV yayıncılığı, geniş kapsama alanı ile uydu haberleşme
  • Nüfus Kapsama Kapasitesi: 3,5 milyardan 5 milyara çıkacak (dünya nüfusunun %65’i)
  • İha ve Siha’larla seknronize çalışacak. Ayrıca Gemilerimiz, uçaklarımız da bu uydularımızı kullanabiliyor.
Falcon 9 ve Türksat 6A

4 tonun üzerindeki Türksat 6A’nın fırlatılma anını kaçırmak istemeyenler için birçok izleme seçeneği mevcut. İşte, fırlatma törenini izlemek için takip edebileceğiniz kanallar:

Türksat 6A, Türkiye’nin en büyük AR-GE projelerinden biri olmasının yanında, Türkiye’nin haberleşme uydusu üretebilen 11 ülke arasına girmesini sağlayan yönüyle de önemi büyük.

milli uydumuz Türksat 6A başarıyla fırlatıldı ve geçici yörüngesine doğru yavaş yavaş ilerlemekte. Uydumuzu uzaya taşıyan SpaceX’e ait Falcon 9 roketi de fırlatıldıktan 3 dakikada sonra uydumuzdan ayrıldı ve tekrar kullanılmak üzere geri döndü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir